cesta do HIMALÁJÍ - Haridvar, Rišikeš, Himaláje (řeky Bhagirathi a Alaknanda)


pouliční prodavač-Dillí


Pouliční prodavač ovoce. Banány, fíky, datle, granátová jablka, pomeranče. Vše je velice levné, nicméně pro hygienicky úzkostlivého Evropana je to velice nepřístupné. Avšak přinejmenším banány a pomeranč, které se dají oloupat, se nemusí obávat ani ten nejpřísnější hygienik.





sadhú-sv.muž hinduismu


Hinduistický "svatý muž" - sádhu. Sádhuové jsou převážně starší muži, kteří se v přísné askezi co možná nejdokonalejší nezávislosti na čemkoli pozemském, věnují hlubokému meditačnímu duchovnímu životu. Obyčejně se neholí, nestříhají si vlasy, jako potulní poustevníci se pohybují i po velikých územích celé Indie. Nosí s sebou žebravou misku, kam jim lidé dávají almužny pro jejich obživu (pravý sádhu by neměl přijímat více darů, než potřebuje k zachování života, nicméně tento ideál není vždy striktně dodržován - často se setkáte se sádhuy, kteří po vás budou požadovat i za jedinou fotografii poměrně vysoké sumy peněžní odměny). Nakonec označení barvami na tvářích informují o jejich duchovním zaměření - je to obyčejně symbolické označení boha, kterému věnují své duchovní úsilí.







očišťující koupel v Ganze-HaridvárPosvátná očistná koupel v řece Ganze, snímek je z Háridváru. Háridvár je důležité náboženské centrum hinduismu, traduje se, že zde bůh Šiva zde zanechal svou šlápotu při své cestě z Himalájí a tak naznačil místo, kde se dosud divoký proud řeky stal poklidným tokem v rovinách. Místo je tím pádem zasvěceno především bohu Šivovi, který zde má též náležitě obrovskou (kolem 40m vysokou) sochu se svým proslulým trojzubcem. Obrovský nával lidí se hromadí hlavně o obřích svátcích "Kumbmélá", které ve významný astronomický čas (obyčejně asi jednou za 12 let) zvou věřící poutníky na rituální očistu. Pak je nával lidí nesnesitelný (poslední Kumbmélá v lednu 2007 v Allahábádu měla během několika dnů návštěvnost několika desítek miliónů věřících.

indický žebrák


Pouliční žebrák - zde v Haridváru. Na posvátných místech potkáte obrovské množství žebrajících, často zmrzačených, lidí.








indičtí poutníci


Piknik hinduistické rodiny na náboženské pouti. Indové s sebou obyčejně nosí vše potřebné ne v klasických zavazadlech, ale v jakýchsi prostěradlech, či ve velikých plátěných jednoduchých taškách.





Alaknanda-Himaláje



Pohled na jeden z přítoků Gangy - Alaknandu. Ganga pramení v Himalájích, jako Ganga se nazývá až po soutoku dvou řek: Alaknandy a Bhagiráthí. Jako pravý pramen Gangy se však považuje Bhagiráthí, která pramení v ledovcové himalájské jeskyni Gaumakh ("kraví tlama"), nedaleko důležitého náboženského himalájského centra Gangotri.











indické Himaláje

Panoráma vysokých indických Himalájí u horského městečka Džosimathu. Himaláje jsou poměrně do vysokých úrovní obydleny - zde na obr. nadm. výška cca 3200m n. m.



indické Himaláje



Indické Himaláje na konci listopadu. Větší sněhové srážky přicházejí až koncem prosince a v lednu. Tehdy se dá na náhorních plošinách indických Himalájí i lyžovat.













indický textil





Indické textilie, látky, oblečení, jsou proslulé. Pestrobarevné krásné vzory na hedvábných, bavlněných a vlněných šálách, přehozech, pláštích přímo lákají ke koupi. Nejsou drahé, ale záruka pravosti se dá neodborníkem těžko ověřit.










pouliční zubař



Indický pouliční zubař. Bez komentáře!