POBALTÍ 2006 -
- zapomenutá část Evropy 
mapa PobaltíV srpnu 2006 jsme se vydali na cestu po severovýchodních částech Evropy - do Pobaltských republik - Litvy, Lotyšska, Estonska. Naše cesta vedla nejdříve do polského Krakowa, odtud do rodiště bývalého slavného papeže Jana Pavla II. - Wadowic, následně do bývalého vyhazovacího koncentračního tábora v Osvětimi a polské území jsme opouštěli po milé návštěvě Mazurských jezer na severovýchodě země. Pak jsme přejeli do Litvy, kde jsme nejdříve navštívili Kaunas, následně bývalý knížecí hrad Trakai, hlavní město země Vilnius a venkovem jsme pak přejeli do Lotyšska. Zde jsme podél řeky Daugavy přijeli do hlavního lotyšského města Rigy, odtud do bývalého hlavního sídla "Livoňských rytířů" Césis a do přilehlého přírodního parku. Poté jsme přes hranice přejeli do Estonska, kde jsme nejdříve navštívili univerzitní historické město Tartu, pak jsme podél jezera Peipsi, rusky Čudského jezera, a podél řeky Narvy pokračovali do hraničního města stejného jména na rusko-estonských hranicích, odtud přes Rakvere podél Severního moře do hl. města Estonska Tallinu. Pak jsme se vydali na největší pobaltský ostrov v Severním moři Saaremu, který jsme si též řádně projeli. Po návratu na pevninu jsme pokračovali zpět přes Lotyšsko na Jelgavu, bývalé sídlo politických dědiců livoňského panství. Odtud jsme opět přejeli do Litvy, kde jsme se podívali na proslulou "Horu Křížů" (Kryžiu Kalnas), pak na pobřeží Baltského moře do Palangy - rekreačního centra celého Pobaltí - a nakonec na Kurskou Kosu, zvláštní přírodní útvar jakési písečné úzké hradby mezi mořem a pevninou, která vytváří obrovskou mořskou lagunu na pomezí Litvy a ruského územního ostůvku kolem Kaliningradu. Zde jsme samozřejmě navštívili Nidu, místo s největší písečnou dunou v Evropě a s rekreačním domem slavného německého spisovatele Thomase Manna. Ještě Horu Čarodějnic a pak již zpět přes Polsko domů. V severním Polsku jsme ještě zavítali do Malborku - středověkého obrovského hradního centra řádu Německých rytířů a pak v jihozápadním Polsku jsme se ještě podívali do středověkého centra polského státu, který je i pro nás významný hrobkou našeho prvního českého biskupa sv. Vojtěcha - do Hnězdna.
Zde CELÁ zpráva, pro slabší připojení po částech: POLSKO (Krakov, Wadovice, Osvětim), LITVA, LOTYŠSKO, ESTONSKO, TALLINN, SAAREMAA, cesta ZPĚT.


                                           Zpět na rozcestník                                                                   kontakt na autora: j.volesky@seznam.cz


TOPlist